B kategorija
Polaganje za vozaÄku dozvolu B kategorije
U B kategoriju spadaju motorna vozila Äija masa ne prelazi 3,5 tona i u kojima nema mesta za viÅ¡e od osmoro ljudi, uz to ne raÄunajuÄi vozaÄa. Dakle, u pitanju su obiÄni, putniÄki automobili i teÅ¡ki Äetvorocikli koji spadaju u kategoriju B1.
Da bi se dobila vozaÄka dozvola najpre je potrebno da pohaÄate i polaÅŸete vozaÄke ispite. U odnosu na zakon od pre Å¡est godina izmenila su se neka pravila. Danas je neophodno da se sluÅ¡a i obuka iz teorijskog i praktiÄnog ispita, dok je ranije pohaÄana obuka samo praktiÄnog dela.
Å ta je sve potrebno za obuku i polaganje vozaÄkog ispita?
Cela obuka se sastoji iz dva dela: 40 Äasova teorijske i 40 Äasova praktiÄne obuke, za osobe koje prvi put polaÅŸu za vozaÄku dozvolu. Ako ste, pak, veÄ ranije polagali ispit iz kategorija: AM, A1, A2, A, B1, F i M vaÅ¡a obuka prema zakonu je malo drugaÄija.
Da biste polagali vozaÄki ispit postoje odreÄeni uslovi koje morate ispuniti. A to su:
- Minimum 16 godina za upis u auto Å¡kolu,
- LiÄna karta
- Za polaganje teorijskogi praktiÄnog testa kandidat mora prisustvovati svim Äasovima teorijske i praktiÄne obuke. Dakle, nema pravo ni na jedan izostanak,
- Lekarsko uverenje i uverenje o poloÅŸenom ispitu iz prve pomoÄi,
- Za polaganje praktiÄnog ispita kandidat mora ima navrÅ¡enih 17 godina.
Kako izgleda obuka?
Najpre, treba da naglasimo da kandidat moÅŸe sluÅ¡ati maksimalno tri Äasa teorijske obuke dnevno. To znaÄi da biste mogli pratiti i odsluÅ¡ati celu teorijsku obuku za minimalno dve i po nedelje.
Äasovi teorije podrazumevaju pravila voÅŸnje, simboliku zakova i kako funkcioniÅ¡e mehanika vozila. Ranije se praralelno sa teorijskim delom polagao i praktiÄni, no, sada je to izmenjeno.
Sistem funkcioniÅ¡e na sledeÄi naÄin. Najpre je potrebno da odsluÅ¡ate 40 Äasova teorijske obuke. Nakon toga polaÅŸete teorijski ispit, kada poloÅŸite teorijski ispit potrebno je da izvadite lekarsko uverenje.
Kada se i ovaj test poloÅŸi, tek onda moÅŸete iÄi na praktiÄnu obuku iz voÅŸnje.
Na praktiÄnom delu je dozvoljeno maksimalno dva Äasa dnevno. Celu obuku i polaganje vozaÄkog ispita ako prvi put polaÅŸete moÅŸete obaviti najkraÄe u roku od dva meseca. Na praktiÄnom delu obuke se konkretno uÄi kako se upravlja vozilom. Na obuci je uvek prisutan licencirani instruktor voÅŸnje iz auto Å¡kole koju pohaÄate. On daje instrukcije kako i gde Äete se kretati i uÄi vas da poÅ¡tujete pravila.
Vozilo auto Å¡kola na kojima se vrÅ¡i obuka kandidata, poseduje dodatne papuÄice na suvozaÄevom mestu. Ovo je obavezno da bi se obezbedila sigurnost lica u vozilu. Ako kandidat neÅ¡to ne uradi kako treba, tu instruktor uskaÄe kontrolisanjem papuÄica i usmerava vozilo. Prvo Å¡to se nauÄi kada sednete u automobil jeste da se namesti sediÅ¡te onako kako vama najviÅ¡e odgovara.
Od kljuÄne je vaÅŸnosti da vaÅ¡e noge mogu slobodno da dodiruju papuÄice. Kada se sediÅ¡te prilagodi onda je potrebno vezati se. SledeÄa osnovna stvar jeste da kada se udobno smestite u sediÅ¡tu namestite retrovizore prema sebi. Tako Äete najlakÅ¡e moÄi videti vozila oko sebe.
Kako izgleda vozaÄki ispit?
Teorijski deo ispita je u vidu testa, a on je uvek isti za sve polaznike. Da biste poloÅŸili test potrebno vam je 85% taÄnih odgovora. Poena ima 100, dakle morate dobiti 85 bodova od 100 moguÄih. Svako pitanje se boduje u odnosu na teÅŸinu. Pitanja su Äekiranje taÄnih odgovora.
Auto Å¡kola FEST ima u sklopu sajta ONLINE test za polaganje teorijskog ispita.
PraktiÄni deo ispita se polaÅŸe tek kad se odvozaju svi obavezni Äasovi praktiÄne obuke. Na ispitu se nasumiÄno biraju pitanja, kandidat nikad prethodno ne zna koje pitanje Äe izvuÄi. U vozilu se nalazi instruktor na suvozaÄevom mestu, a pozadi je policajac koji daje instrukcije gde kandidat treba da se kreÄe.
I policajac i instruktor ocenjuju da li je kandidat ispunio sve uslove za polaganje ispita. Potrebno je da ispitivani dobije ocenu POLOÅœIO od oba lica kako bi se smatralo da je proÅ¡ao ispit. Ukoliko se poloÅŸi poligon i gradska voÅŸnja, smatra se da lice moÅŸe dobiti probnu vozaÄku dozvolu.
Å ta Äiniti, a Å¡ta ne kao probni vozaÄ?
Probna dozvola traje godinu dana, i ako to vreme proÄe bez ikakvih veÄih prekrÅ¡aja, onda vozaÄ dobija stalnu vozaÄku dozvolu koja je na deset godina. Postoje neka pravila koja se odnose samo na probne vozaÄe, a koja striktno treba poÅ¡tovati, naroÄito ukoliko je vozaÄ joÅ¡ uvek maloletan.
Ta pravila su:
- Maloletno lice kad god upravlja vozilom, na suvozaÄevom mestu se mora nalaziti vozaÄ Äija vozaÄka dozvola traje minimalno pet godina,
- VozaÄ sa probnom dozvolom ne sme voziti u period izmeÄu 23 i 5h,
- Probna dozvola vaÅŸi samo na teritoriji Republike Srbije,
- Osoba sa probnom vozaÄkom dozvolom se moÅŸe kretati u brzini koja Äini 90% brzine koja je naznaÄena na putu,
- Ne sme se koristiti telefon ni u kom sluÄaju, Äak ni ako je prebaÄen na Hands Free mode,
- VozaÄ sa probnom dozvolom mora naznaÄiti svoj status nalepnicom i sa prednje i sa zadnje strane svog vozila.
Ukoliko je lice koje je dobilo probnu vozaÄku dozvolu punoletno sva ova pravila vaÅŸe i za njega sem prvog koje smo naveli: ono moÅŸe upravljati vozilom bez starijeg lica na suvozaÄevom mestu.
Kada se jednom poloÅŸi vozaÄka dozvola B kategorije, viÅ¡e nije potrebno polagati vozaÄki ispit, Äak ni ako vam se vozaÄka dozvola privremeno oduzme. Kada se dobije stalna vozaÄka dozvola B kategorije, ujedno ste poloÅŸili i za kategorije:
- AM (moped, laki tricikl, laki Äetvorocikl),
- B1 (teÅ¡ki Äetvorocikl),
- M (motokultivator).
Za kraj, treba naglasiti da i sa probnom i sa stalnom vozaÄkom dozvolom morate voziti jednako paÅŸljivo. Sesti na vozaÄko mesto svaki put podrazumeva veliku odgovornost, kako prema svom ÅŸivotu, tako i prema tuÄem. Zato su svi ovi zakoni i pravila osmiÅ¡ljeni baÅ¡ da bi oÄuvali bezbednost svih graÄna, stoga se bespogovorno moraju poÅ¡tovati.
Koji su to najÄeÅ¡Äi uzroci ne polaganja vozaÄkog ispita
Poligonske radnje B kategorija
Trase za polaganje B kategorije